Taze Haberler
    You need to install Jetpack plugin and enable "Stats".
Fatma Turgut, 2 Ocak 1984 tarihinde Aydın‘da doğmuştur. İlköğrenimini Aydın Atatürk İlköğretim Okulu’nda, ortaöğretimini Aydın’ın şirin bir ilçesi olan Söke‘de Hilmi Fırat Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. 2003 yılına geldiğimizde Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Müzik Anabilim Dalı Klasik Gitar Bölümüne girmiş, eğitimi biraz uzun sürmüş ama 2010 yılında mezun olmuştur.Geçen zaman içerisinde eğitim gördüğü müzik dalı müzik ile ilgili çeşitli çalışmalar yürütmüştür. Türk müziği armonisi, batı müziği armonisi, çok sesli koro ve şan bölümlerinde çalışmalar yapmıştır. Kimi zaman da bölgesel amatör rock gruplarıyla sahne çalışmalarını sürdürmüştür. 2005-2008 yılları arasında da özel bir müzik dershanesinde klasik gitar koro öğretmenliği yapmıştır.2007 yılında A Due Carmen isimli rock grubuna solist olarak katılmıştır. Bu grup daha sonra hepimizin tanıdığı bildiği Model grubu olarak ismini değiştirmiştir. Lise yıllarından arkadaşı ve amatör guruplarda beraber çalıştığı davulcu Aşkın Çolak‘ın daveti üzerine guruba katılmıştır. Daha önce düzenleme (cover) yapan guruplarla çalıştığını ve yeni gurubunu kendi şarkılarını seslendirdiği için tercih ettiğini söylemektedir. Böylelikle kendi müzikal birikimini de çalışmalara yansıtabileceği için kendini şanslı hissettiğini söylemektedir.

Perili Sirk 2009 yılında çıkardıkları bir albümdür. 2011 yılına geldiğimizde ise Diğer Masallar albümünü çıkarmışlardır. Bu albümün prodüktörlüğünü Demir Demirkan yapmıştır. 2013 yılına geldiğimizde ise Levla’nın Hikayesi isimli bir albüm daha çıkarmışlardır. Bu son iki albümde özellikler Sertap Erener ve Demir Demirkan ile birlikte çalışma fırsatı bulmuşlardır. Diğer Masallar albümünden yayınlanan Buzdan Şato ve Değmesin Ellerimiz şarkılarıyla yurt çapında çok büyük ilgi görmüşlerdir.Grupta birlikte ülke çapında bir çok gençlik ve rock festivallerine katılmıştır. Müzikleri o kadar çok sevilmiş ki bazı reklamlara ve şirketlerin tanıtım müziklerine hayat vermişlerdir.Fatma Turgut, Model grubu ile beraber müzikal birçok ödül almıştır. Bunları sıralamak gerekirse, 2011 yılında Digital Age Awards-Sokakta Hayat Var adlı şarkı ile en yaratıcı müzik ve ses tasarım birincisi ödülü kazanmıştır.2012 yılına geldiğimizde ise, Pal Müzik Ödülleri’nde, 18’inci Kral Müzik Ödülleri’nde, 11’inci Rotabest Ödülleri’nde ve 39’uncu Altın Kelebek Müzik Ödülleri’nde en iyi grup ödülünü almışlardır. Aynı yıl 24’üncü Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri’nde en iyi reklam müziği ödülünü de almışlardır.
2015 yılında gurup bir kez daha Altın Kelebek Müzik Ödülleri’nde en iyi grup ödülünü almıştır.Grup, yaptıkları şarkıları birçoğunu video klip olarak da müzikseverlerin beğenisine sunmuştur. Model grubunun klipleri dendiğinde akla gelenlerden 2012 yılında Ozan Doğulu ile yaptıkları Dağılmak İstiyorum şarkısı ön plana çıkmaktadır. Ozan Doğulu ile beraber 2014 yılında Böyle Akşamlar isimli bir çalışma daha yapmışlardır. Yine aynı yıl Emre Aydın ile de Bir Pazar Kahvaltısı isimli bir çalışmaları daha olmuştur. Şu aralar ekranlarda sık sık gösterilen 2016 yılında yaptıkları Mey adlı şarkıyla da yine video klip olarak izleyicilerin karşısına çıkmıştır. Bu da gurubun Fatma Turgut ile son çalışması olmuştur.Fatma Turgut 28 Aralık 2016 tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla model grubundan ayrıldığını bildirmiştir. Grup üyeleri de bu ayrılığı onaylamış, Fatma Turgut’un kendi solo albümünü yapıncaya kadar bir müddet daha Model şarkılarını seslendireceğini belirtmişlerdir. Fatma Turgut şu aralar solo kariyerine devam etmektedir.

Detaylarda kullandığımız fotoğraflar, gurubun 2013 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Lefke Avrupa Üniversitesi Bahar Festivali’nde verdiği konserde yapmış olduğum kendi özgün çekimlerimdir.

Fatma Turgut internet sayfası
facebook.com/fatmaturgut/
twitter.com/fatmaturgut
instagram.com/fatmaturgutofficial/

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.